Aktuality

15.01.
2021

BBSK ponúka štátu pomoc pri očkovaní – musíme konať ihneď

Banskobystrický samosprávny kraj chce pomôcť vláde s čo najrýchlejším zaočkovaním širokej verejnosti proti novému koronavírusu. Oslovil už lekárov i zástupcov samospráv, ktorí prejavili záujem pomôcť s rozšírením siete očkovacích centier. Vláde ponúka konkrétny manuál, žiada o decentralizáciu očkovacieho systému.

07.01.
2021

Zasadla mimoriadna bezpečnostná rada kraja: Odporúča obmedziť nakupovanie seniorom aj COVID-pozitívnym, tiež znížiť počty ľudí v predajniach

Vo štvrtok 7. januára opäť zasadala Bezpečnostná rada kraja Banská Bystrica. V reakcii na aktuálny vývoj pandémie prijala viacero odporúčaní smerom k regionálnym úradom verejného zdravotníctva, štátu aj miestnym samosprávam.

18.12.
2020

Poškodená cesta na Muráni bude počas zimy prejazdná v jednom pruhu, dnes ju slávnostne otvorili

Cesta II/531, ktorá bola v úseku medzi obcami Muráň a Muránska Huta od konca júna uzavretá, je opäť prejazdná v jednom profile. Počas zimy ju budú môcť využívať všetky vozidlá do 7,5 tony a autobusy, dopravu v úseku bude riadiť semafor.

16.12.
2020

Rozvoj kraja koronakríza nezastavila, Ján Lunter poďakoval všetkým obyvateľom

Turbulentný rok, aký doposiaľ nikto z nás nezažil. Tak označil predseda BBSK Ján Lunter rok 2020, ktorého priebeh v Banskobystrickom samosprávnom kraji poznačila nielen koronakríza. Napriek tomu sa župe podarilo zazmluvniť rekonštrukcie rekordných dvesto kilometrov ciest, rozbehnúť viaceré spolupráce či predstaviť odvážne plány využitia opustených budov.

11.12.
2020

Od 1. januára opäť pribudnú víkendové spoje do turisticky zaujímavých lokalít

Celoštátna zmena cestovných poriadkov vstúpi do platnosti v nedeľu 13. decembra. V Banskobystrickom samosprávnom kraji prinesie časové posuny prímestských spojov, ktoré tak budú lepšie nadväzovať či už na iné autobusy, alebo vlaky. Od 1. januára začnú opäť premávať aj autobusy do turisticky atraktívnych lokalít Čertovica a Srdiečko.

09.12.
2020

Banskobystrický kraj vyzval farmárov, aby sa stali dodávateľmi lokálnych potravín pre jeho zariadenia

Základné suroviny, ktoré je možné dopestovať či vyrobiť v slovenských podmienkach, plánujú zariadenia v pôsobnosti župy odoberať od lokálnych farmárov, poľnohospodárov a producentov. Ide pritom o zákazky v celkovej ročnej hodnote odhadovanej na viac ako 3,5 milióna eur, uprednostniť producentov z regiónov môžu, ak budú fungovať ako registrovaný sociálny podnik.

09.12.
2020

Spoločnosti v Banskobystrickom kraji budú môcť využiť slovenské vedecké a výskumné kapacity

Banskobystrický samosprávny kraj a Slovenská inovačná a energetická agentúra budú spolupracovať v oblasti podpory inovácií pre podnikateľské subjekty, ktoré pôsobia v rámci Banskobystrického kraja. Spoločnosti budú môcť prostredníctvom inovácií produktov zvýšiť svoju konkurencieschopnosť na trhu.

04.12.
2020

Upozornenie pre vodičov a cestujúcich: Obchádzkovej trase na Muráni hrozí neprejazdnosť

Banskobystrický samosprávny kraj upozorňuje vodičov, ktorí majú povolenie používať obchádzkovú trasu medzi Muráňom a Prednou Horou cez Národný park Muránska planina, že tento úsek môže byť občasne neprejazdný.

03.12.
2020

Župa v Banskej Bystrici otvorila inovačné centrum Innolabb, vybavené je najmodernejšími technológiami

Banskobystrický samosprávny kraj spustil inovačné centrum Innolabb – tvorivú platformu BBSK. Na oficiálnom otvorení sa vo štvrtok 3. decembra v Banskej Bystrici zúčastnil štátny tajomník Ministerstva investícií, regionálneho rozvoja a informatizácie (MIRRI) Vladimír Ledecký, spolu s podpredsedom BBSK Ondrejom Lunterom.

30.11.
2020

Žiadosti o dotácie BBSK možno podávať až do konca roka

Poslanci Zastupiteľstva Banskobystrického samosprávneho kraja na svojom dnešnom rokovaní rozhodli o predĺžení termínu na podávanie žiadostí o dotácie. Väčšina žiadateľov tak bude mať čas až do konca roka.

Zobrazené záznamy: 1-10 z 198

Zasadla mimoriadna bezpečnostná rada kraja: Odporúča obmedziť nakupovanie seniorom aj COVID-pozitívnym, tiež znížiť počty ľudí v predajniach

Dátum zverejnenia: 07. 01. 2021, 00:00
Mimoriadna bezpečnostná rada kraja Banská Bystrica dnes na svojom mimoriadnom zasadnutí prijala viaceré odporúčania smerom k regionálnym úradom verejného zdravotníctva v Banskobystrickom kraji.

„Cieľom týchto odporúčaní je ďalšie zníženie mobility obyvateľstva vzhľadom na zhoršujúcu sa pandemickú situáciu. Odporúčania sa týkajú počtu osôb v maloobchodných predajniach, nákupov seniorov i ľudí pozitívnych na COVID-19,“ priblížil predseda Banskobystrického samosprávneho kraja a člen bezpečnostnej rady Ján Lunter.

Bezpečnostná rada odporúča regionálnym úradom verejného zdravotníctva v kraji:

- určiť prevádzkový režim v predajniach tak, aby v danom čase nebolo v priestoroch predajne viac ako 1 osoba na 25 m2 predajnej plochy, vrátane zabezpečenia bezpečných odstupov zákazníkov sústredených resp. čakajúcich v radoch v interiéri ako aj v exteriéri predajne;

- prijať opatrenie, ktoré zamedzí covid pozitívnym osobám pohybovať sa a nakupovať v predajniach;

- prijať opatrenie osobám vo veku nad 65 rokov na zamedzenie pohybu a nakupovania v predajniach mimo vyhradených časov určených opatrením Úradu verejného zdravotníctva SR pod sp. č. OLP/8326/2020 zo dňa 14. 10. 2020 prípadne iného opatrenia, ak také bolo alebo bude vydané, s výnimkou osôb, ktoré sa preukážu aj vo veku nad 65 rokov, že majú trvajúci pracovný pomer alebo pracovnoprávny vzťah obdobný pracovnému pomeru.

O zabezpečenie nákupov pre ľudí pozitívnych na nový koronavírus by sa v prípade, že regionálne úrady verejného zdravotníctva k obmedzeniu ich pohybu a nakupovania pristúpia, mali podľa odporúčania bezpečnostnej rady kraja postarať jednotlivé samosprávy.

„Viaceré samosprávy s tým už majú skúsenosť z prvej vlny pandémie, kedy zabezpečovali najmä nákupy pre seniorov. Dostupné sú tiež viaceré donáškové služby potravín, takže pre samosprávy ani samotných ľudí by to nemalo predstavovať vážnejší problém. Naopak, takéto opatrenie by mohlo mať nezanedbateľný význam pre zamedzenie ďalšieho šírenia ochorenia COVID-19, keďže v súčasnej dobe je umožnené aj pozitívne testovaným navštevovať predajne,“ povedal prednosta Okresného úradu Banská Bystrica a predseda bezpečnostnej rady kraja Martin Dolinaj.

„Taktiež sme sa obrátili aj na ministerstvo zdravotníctva s odporúčaním, zriadiť v Banskobystrickom kraji tzv. červené (covid) domy ošetrovateľskej starostlivosti respektíve transformovať vybrané zariadenia pre dlhodobo chorých, napríklad kúpeľné zariadenia a pod. na liečebne a pobytové zariadenia pre pacientov, ktorým bolo diagnostikované ochorenie COVID-19, avšak podľa ich aktuálneho zdravotného stavu už nevyžadujú ďalšiu hospitalizáciu v nemocnici. Ministerstvo zdravotníctva medzičasom prisľúbilo riešiť túto požiadavku aj s ministerstvom práce,“ doplnil Martin Dolinaj s tým, že ministerstvu zdravotníctva Bezpečnostná rada kraja Banská Bystrica tiež odporučila po spustení činnosti ďalších vakcinačných centier presmerovať žiadateľov o vakcináciu zaregistrovaných do vakcinačného centra v Banskej Bystrici do iných, k nim bližších vakcinačných centier.

Námestie SNP 23

974 01 Banská Bystrica

tel:048 / 4325 111

fax:048 / 4325 509

Úradné hodiny:

Po-Pia8:00 - 15:00

              

 

 

Úradná tabuľa
RSS    For information in English please call +421 940 624 563