Agentúra integrovanej starostlivosti v Tornali pomáha už vyše roka
Národný projekt Agentúra integrovanej starostlivosti vznikol vďaka spolupráci Banskobystrického samosprávneho kraja, Európskej komisie a Svetovej banky ešte na jar minulého roka. Iniciatíva prináša prielom v poskytovaní sociálnej starostlivosti v regióne južného Gemera a na jej vznik sa kraju prostredníctvom iniciatívy Catching-Up Regions podarilo získať 1,2 milióna eur z európskych zdrojov.
Teraz sa zastupitelia všetkých strán stretli na spoločnej konferencii v kúpeľnej obci Číž, aby vyhodnotili fungovanie a vymenili si skúsenosti.
Agentúra integrovanej starostlivosti je zameraná na komplexnú pomoc a podporu seniorov tak, aby mohli čo najdlhšie zotrvať vo svojom prirodzenom domácom prostredí. Dopyt po starostlivosti o starších ľudí celoslovensky stúpa a existujúce zariadenia ho častokrát nestačia pokrývať.
Projekt sa v Tornali osvedčil. Aktuálne má približne 60 prijímateľov opatrovateľskej služby a mnohým ďalším klientom pomáha s objednávaním k lekárom, zabezpečovaním zdravotníckych pomôcok, komunikáciou s úradmi, poskytuje tiež odľahčovaciu službu a organizuje aj preventívne aktivity. Ďalším prínosom je, že Agentúra integrovanej starostlivosti dala prácu tridsiatke ľudí v regióne.
„Som presvedčený, že toto je jediná cesta pre celé Slovensko, ak sa chceme vyhnúť humanitárnej katastrofe, keď počet ľudí odkázaných na pomoc násobne prerastie možnosti sociálnych služieb. Zároveň je to spôsob, ako môžu ľudia odkázaní na pomoc iných čo najdlhšie zotrvať v pohodlí domova,“ povedal predseda BBSK Ondrej Lunter.
Prínos projektu vyzdvihla aj prezidentka Zuzana Čaputová, ktorá sa účastníkom konferencie prihovorila formou videa.
„Tento projekt nielen odbremenil preplnené zariadenia, ale umožnil seniorom zostať doma, v ich prirodzenom prostredí. Opatrovateľská služba, ktorú potrebujú, príde za nimi. Inovácia, felxibilita, udržateľnosť, spolupráca viacerých aktérov na lokálnej úrovni, ale aj líderstvo vedenia Banskobystrického samosprávneho kraja, to sú piliere úspešného projektu,“ zdôraznila hlava štátu, ktorá v minulosti zariadenie v Tornali aj osobne navštívila.
Sociálne služby sú dlhodobo jednou z top priorít kraja. Dôkazom sú konkrétne výsledky. Podobný model, Centrá integrovanej sociálno-zdravotnej starostlivosti, spustila župa ešte v roku 2021 aj v ďalších troch mikroregiónoch v okresoch Lučenec, Banská Štiavnica a Veľký Krtíš a plánuje ich rozšíriť do ďalších šiestich regiónov.
Za ostatných päť rokov kraj investoval do sociálnych služieb viac ako desať miliónov eur. Za toto obdobie, teda roky 2017 až 2022, BBSK oproti predošlému vedeniu investoval do tejto oblasti dvojnásobne viac. Okrem podpory krajských zariadení, či už cez vlastné alebo eurofondové zdroje, kraj podporil aj obecných poskytovateľov sociálnych služieb, napríklad v Žiari nad Hronom, Novej Bani a v Brezne.