Nežiadame zázraky, chceme spoluprácu
„Venujte pozornosť regionálnym akcentom svojich programov. Vypočujte názory, problémy a riešenia samospráv. Vráťte dôveru ľudí, že v politike ide o zlepšovanie kvality každodenného života ľudí vo všetkých regiónoch,“ uvádza sa v dokumente iniciatívnej skupiny regionálnych politikov z Banskobystrického kraja, primátorov, starostov a poslancov zastupiteľstiev. Vyzývajú v ňom predstaviteľov politických strán a hnutí, aby požiadavky tejto výzvy zohľadnili pri príprave svojich volebných programov.
Výzva predkladá 7 požiadaviek v 3 okruhoch:
- Odstránenie historického investično-civilizačného dlhu, ktorý nedokážu samosprávy zvládnuť samé. Ide o garantované zdroje pre dokončenie rekonštrukcie ciest II. a III. triedy, investície do rekonštrukcie železničnej infraštruktúry a záväzok prijať 10-ročný plán dobudovania systému verejných kanalizácií a verejných vodovodov.
- Nastavenie adekvátneho postavenia samospráv v systéme moci na Slovensku. Ide o záväzok zriadiť a garantovať politickú a legislatívnu váhu komory regiónov a o systémovú reformu výberu, nominácie a menovania prednostov okresných úradov.
- Garancie finančnej stability a predvídateľnosti pri plánovaní a rozvoji výkonu samosprávnych kompetencií. Ide o ústavnú garanciu rozpočtovej stability a predvídateľnosti pre samosprávy krajov, miest a obcí a trvalé stabilné predvídateľné financovanie samosprávnych krajov vo výške najmenej 2% HDP tak, aby kapitálové výdavky na budovanie a obnovu infraštruktúry tvorili 15% rozpočtu kraja.
„Veľa sa v tomto čase debatuje o politických hrozbách pre Slovensko. Osobne som presvedčený, že viac ako teórie o tom, ako zachrániť demokraciu, potrebujeme vrátiť dôveru ľudí, že štát vie doručiť výsledky,“ uviedol župan Ondrej Lunter, ktorý vysvetlil filozofiu tejto výzvy: „Pre zlepšenie kvality života ľudí potrebujeme nastaviť spoluprácu vlády, parlamentu a regionálnych a miestnych samospráv, ktorá je dnes rozpadnutá a nefunkčná. Nežiadame zázraky, chceme spoluprácu. Vieme, čo ľuďom v našom kraji život zlepšuje, a čo tomuto cieľu nepomáha. Máme skúsenosti, že vždy a všade tam, kde boli rozhodnutia prijímané po zohľadnení skúsenosti samospráv, tam sa výsledky dostavili skôr a lepšie. A máme aj opačnú skúsenosť z ostatných rokov, kedy sa dôležité rozhodnutia prijímali bez konzultácií a na úkor výkonu samospráv.“