Kvet kultúry a umenia ako vyjadrenie poďakovania a uznania výnimočným ľuďom, ktorí sa podieľajú na šírení a rozvíjaní kultúry v našom kraji.
Ak máte vo svojom okolí jednotlivcov alebo kolektívy, ktorí si zaslúžia toto ocenenie, svoje návrhy môžete posielať do 28. februára 2023 priamo prostredníctvom formulára Návrh na ocenenie Kvet kultúry a umenia 2023. Ďalšie možnosti nájdete v dokumente Ako podávať návrhy na ocenenie. Kvet kultúry a umenia 2023 sa uskutoční 11. mája 2023 v Divadle Jozefa Gregora Tajovského vo Zvolene.
Po deviatich rokoch odmlčania Banskobystrický samosprávny kraj prostredníctvom oddelenia kultúry opäť vrátil na kultúrnu scénu významné podujatie Kvet kultúry a umenia ako vyjadrenie poďakovania a uznania výnimočným ľuďom, ktorí sa podieľajú na šírení a rozvíjaní kultúry v našom kraji. Dvanásteho mája 2022 za zvukov fanfár vystúpili na javisko Divadla Jozefa Gregora Tajovského vo Zvolene piati laureáti, aby si prevzali ocenenie Kvet kultúry a umenia 2022 za výnimočné umelecké, tvorivé a interpretačné počiny, za invenčný prínos v kultúrno výchovnej práci, záujmovo umeleckej činnosti i za pozoruhodné výsledky v ľudovoumeleckej tvorbe. Sú to vzácni ľudia, ktorí nám prinášajú kultúru a umenie v rôznych podobách, obohacujú nás o nové zážitky, emócie, poznanie a rozdávajú radosť.
Banskobystrický samosprávny kraj udelil ocenenie Kvet kultúry a umenia 2022 v kategórii za dlhodobé výsledky v oblasti umenia i záujmovej umeleckej činnosti:
Prof. PhDr. Brigite Šimonovej, CSc. – literárnej historičke, ktorá patrila k neúnavným organizátorkám kultúrno-spoločenského života v Banskej Bystrici a okolí. Pôsobila ako vysokoškolská pedagogička na Pedagogickej fakulte Univerzity Mateja Bela a mladej generácii odovzdávala lásku k literatúre – písanému slovu i divadelnému umeniu a vychovala viaceré generácie pedagógov, literárnych tvorcov a autorov. Jej rukami prešlo veľa kníh, ktoré posudzovala pre Mladé letá a ďalšie vydavateľstvá.
Mgr. Eve Pokornej – svojou ojedinelou tvorbou plstenia reprezentuje banskobystrický región. Umeniu a tvorbe sa venovala vo svojom voľnom čase popri náročnej práci pedagogičky ako učiteľky výtvarnej výchovy. S manželom sa presťahovali do obce Malá Lehota (okr. Žarnovica), kde sa okrem tvorby venuje aj chovu oviec, ktoré jej poskytujú základný materiál – vlnu – na jej prácu s plstením. Je jediná na Slovensku, ktorá tvorí plastiky týmto spôsobom.
Vladimírovi Rohoňovi – dlhodobo patrí medzi vzácne umelecké osobnosti mesta Zvolen i stredoslovenského regiónu. Okrem veľkého počtu postáv, ktoré vytvoril počas svojej divadelnej kariéry, tiež stvárňuje a verejne pripomína osobnosti, ktoré sú súčasťou lokálnych dejín i pomyslenej identity Banskobystrického samosprávneho kraja. Reprezentuje nefalšované herecké majstrovstvo i občiansky lokálpatriotizmus. V umeleckom súbore Divadla J. G. Tajovského vo Zvolene pôsobí 48 rokov a v tomto roku sa dožíva významného životného jubilea 75 rokov.
Kolektívu Folklórneho súboru Podpoľanec – v oblasti folklorizmu pôsobí na Slovensku už 47 rokov a vedie mladých ľudí od 14 do 30 rokov k tancu, hudbe, spevu, poznávaniu a šíreniu regionálnej ľudovej kultúry. Aktuálne má 60 členov, ktorí sú začlenení do hudobnej, speváckej a tanečnej zložky. Na Slovensku patrí dlhodobo medzi najlepšie folklórne celky, o čom hovoria každoročné pozvania na najlepšie festivaly na Slovensku. V roku 2020 sa v televíznej folklórnej šou Zem spieva dostal až do finále. Súbor sa venuje prevažne hudobnému a tanečnému folklóru Podpoľania a prezentuje folklór aj z iných regiónov.
V kategórii za pozoruhodné výsledky v oblasti ľudovoumeleckej tvorby:
Bc. Štefanovi Hukeľovi – umeleckej výrobe sa venuje viac ako 40 rokov. Pre oblasť tradičnej kultúry je prínosom pre zachovanie a rozvoj tradície výroby krojových častí – kožuchy, krpce, opasky, pracky do opaskov, bľanciare a pod. Svoju prácu prezentoval na výstavách na rôznych festivaloch doma aj v zahraničí, na ktorých reprezentoval Banskobystrický samosprávny kraj, svoje rodisko Stožok a Podpoľanie. Svoje skúsenosti odovzdáva mladej generácii, aby tieto remeslá nezanikli v regióne.
Video: Tomáš Polešenský
Foto: Vlado Veverka
Štatút ocenenia "Kvet kultúry a umenia" (236 kB)
Ako podávať návrhy na ocenenie (kB 225)
Formulár - návrh na udelenie ocenenia „Kvet kultúry a umenia" (63.2 kB)