Participatívne plánovanie je možné využívať pri príprave projektov, strategických dokumentov, revitalizácii verejných priestorov a budov, získavaní spätnej väzby verejnosti alebo pri nastavovaní rozpočtov
Samosprávne kraje spravujú množstvo agendy s potenciálom pre participatívne plánovanie. O participácii začíname premýšľať vtedy, keď je dôležité otvoriť diskurz s relevantnými aktérmi. Sú to tí, ktorých rozhodnutia kraja najvýraznejšie ovplyvnia, ktorí mierou svojho poznania dokážu zvýšiť kvalitu takýchto rozhodnutí a tiež tí, ktorí budú následne nositeľmi týchto rozhodnutí, budú ich realizovať v praxi. Participatívne plánovanie je možné využívať pri príprave projektov, strategických dokumentov, revitalizácii verejných priestorov a budov, získavaní spätnej väzby verejnosti alebo pri nastavovaní rozpočtov.
Koordinátori participatívnych procesov pôsobia na Úrade Banskobystrického samosprávneho kraja od januára 2022 v rámci Národného projektu Participácia II. Národný projekt s názvom Podpora partnerstva a dialógu v oblasti participatívnej tvorby verejných politík II. je realizovaný Úradom splnomocnenca vlády SR pre rozvoj občianskej spoločnosti. Odborné vedenie projektu má na starosti Participation Factory z Prahy, ktorých úlohou je najmä viesť a pripravovať koordinátorov participatívnych procesov v prostredí ich úradov. Do projektu sa zapojilo 5 vyšších územných celkov, pričom v každom pôsobia 3 koordinátori. Ich úlohou je zaviesť participatívne plánovanie do bežného chodu úradu a poskytovať odbornú a metodickú podporu pri plánovaní a realizácii participatívnych procesov.
Z kvalitne nadizajnovaného a realizovaného participatívneho plánovania benefituje verejnosť, ako aj samotný úrad. Zvyšuje sa miera dôvery, prijímajú sa adresnejšie a efektívnejšie rozhodnutia, a minimalizujú sa konflikty. Participácia umožňuje prehlbovať verejnú kontrolu a zúčtovateľnosť, a zároveň je jedným z protikorupčných pilierov.
Viac o projekte tu: Participácia a regionálna územná samospráva, Ministerstvo vnútra SR - Splnomocnenec vlády SR pre rozvoj občianskej spoločnosti (minv.sk)
Hlavná služba, cez ktorú sa môže postupne budovať know-how celého úradu v tejto oblasti.
Pre zefektívnenie interných procesov a zdieľanie informácií môžu koordinátori zariadiť pravidelnú aktualizáciu centrálnej databázy kľúčových aktérov, ktorá bude dostupná pre celý úrad.
Koordinátori nevedia zaistiť napísanie celej verejnej zákazky, ale môžu pomôcť s nastavením kritérií pre výber dodávateľov tak, aby bola zaistená kvalita dodanej služby.
Pre zaistenie kvality procesov participácie a zjednotenie praxe naprieč odbormi je vhodné vytvoriť zoznam kvalitných dodávateľov aktivít, akými sú napr. facilitácia, sociologický prieskum, dizajn participatívnych procesov a iné.
Medzi iným napríklad zaistiť platformu pre pravidelnú výmenu informácií a skúseností medzi odbormi.