Mesto Revúca má roky významné miesto v slovenskej literárnej histórii. Je to najmä vďaka existencii jedného z troch prvých slovenských gymnázií a vďaka pôsobeniu významných národných buditeľov, ktorí sa okrem iného zaslúžili o rozvoj slovenského jazyka a zachovanie príbehov, ktoré poznáme dodnes.
V tradícii rozvoja literárnej tvorby a slovenského jazyka pokračovalo Prvé slovenské literárne gymnázium, ktoré tu pôsobilo od roku 1997. Ako už z názvu vyplýva, vzdelávací proces tejto inštitúcie kládol dôraz na literatúru a práve preto s ňou bolo mesto aj naďalej spájané.
Postupom času však počet záujemcov o štúdium klesal. V roku 2018 preto došlo k jeho pričleneniu ku Gymnáziu Martina Kukučína v Revúcej a od tohto roku bola historická budova gymnázia nevyužitá. Kraj, ktorý je vlastníkom sa preto rozhodol, že budove vdýchne nový život.
Nová kultúrno-vzdelávacia inštitúcia – expozičné libretto
Práve spätosť mesta a historickej budovy s literatúrou mala vplyv na rozhodovanie o tom, akú funkciu bude plniť budova gymnázia po jej revitalizácii. Tá sa v priebehu troch rokov stala domovom novej kultúrno-vzdelávacej inštitúcie. Projekt má ambíciu vrátiť Revúcej atmosféru miesta stretávania sa literátov, filozofov a umeleckých komunít nielen zo Slovenska, ale aj z Európy, ako tomu bolo v minulosti.
Litterra – unikátna múzejná expozícia, zameraná na slovenskú literárnu tvorbu, ktorá zbiera, uchováva, udržiava, vystavuje a interpretuje artefakty, umelecké diela a ďalšie predmety kultúrneho, historického, vedeckého a vzdelávacieho významu pre verejnosť. Našim zámerom je poskytnúť návštevníkom príležitosť spoznať a zažiť minulosť a odovzdať kultúrne dedičstvo, predovšetkým v regióne Gemer, kolíske slovenskej vzdelanosti.
Všetko spája SLOVO. Najprv hovorené, neskôr písané a kreslené, vytvorené človekom aj umelou inteligenciou, konkrétne aj abstraktné. A na záver, slovo fantastické, otvárajúce nové svety a nové možnosti vnímania reality. Tieto svety predstavujeme cez tvorbu miestneho spisovateľa a polyhistora Gustáva Reussa, ktorý je považovaný za zakladateľa literárneho žánru slovenská fantastika (fantasy). Svoje dielo, v ktorom hlavný hrdina Krutohlav cestoval balónom na Mesiac napísal o 9 rokov skôr, ako fantazijné cesty do vesmíru popísal Jules Verne.
Cieľom projektu bolo aj obnovenie literárnej súťaže o najlepšiu slovenskú poviedku v žánri vedeckej fantastiky, fantasy a hororu – Cena Gustáva Reussa. Stretnutia finalistov tejto súťaže sa viac ako 13 rokov, až do polovice deväťdesiatych rokov 20. storočia, konali práve v Revúcej. Tento projekt má v réžii Mestské kultúrne stredisko v Revúcej. Okrem tejto súťaže prebieha v Litterre aj celoslovenská súťaž komiksovej tvorby Priestor pre fantáziu.
Kultúrno-vzdelávacie centrum a múzeum Litterra momentálne funguje v plnej prevádzke aj s kaviarňou a predajňou hračiek, kníh a suvenírov. Múzeum môžete navštíviť každý deň okrem pondelka od 9:00 do 17:00. Okrem expozície môžete v Litterre zažiť aj viaceré zaujímavé podujatia. Program podujatí si môžete pozrieť priamo na stránke www.litterra.sk.
Návrh priniesol komplexné, suverénne riešenie, s kvalitným urbanisticko - architektonickým názorom, s vysoko funkčným prevádzkovým konceptom a sviežim riešením vizuálnej identity projektu. Ako jedinému sa mu podarilo vytvoriť univerzálnu, priestorovo - prevádzkovú funkčnú schému, ktorá dokáže bez problému reagovať na rôzne požiadavky i v dlhodobom časovom horizonte.
Vysoká miera flexibility návrhu je zárukou, že nový priestor sa v maximálnej miere môže stať živým iniciačným prvkom regiónu v rámci širšieho celorepublikového kontextu, ale i významným miestom pre posilnenie kultúrno - spoločenského života na lokálnej úrovni v meste Revúca.... (hodnotenie poroty)
Banskobystrický samosprávny kraj spoločne so Slovenskou komorou architektov vyhlásil architektonicko-dizajnérsku súťaž, ktorej výsledkom bol návrh riešenia revitalizácie tohto historického objektu. Kraj investoval do architektonicko-dizajnérskej súťaže a projektovej dokumentácie približne 150-tisíc eur. Súťaž určila výslednú podobu novej kultúrno-vzdelávacej inštitúcie 21. storočia zriadenej v tomto objekte.
Išlo o komplexnú súťaž, ktorá na Slovensku nemá obdobu a vyžadovala si účasť multiprofesných tímov. Mala priniesť komplexný architektonicko-dizajnérsky názor na urbanistické riešenie areálu a architektonické riešenie objektu, na dizajnérske riešenie interiérov, výstavnícke návrhy expozícií, dizajn moderných multimédií využitých v expozíciách a vizuálne riešenie identity kultúrnej inštitúcie od grafických dizajnérov vrátane názvu kultúrno – vzdelávacej inštitúcie.
K vypracovaniu expozičného libretta významne prispela aj prehliadka troch európskych múzeí, ktoré boli v poslednom období ocenené cenou „The European Museum of the Year Award". Ich expozície, prezentované témy a formy prezentácie, technologické spracovanie a inštalácie sa stali inšpiráciou pre zadanie expozície v Revúcej.
Uchádzači v prvej etape mali predstaviť svoj ideový koncept (ideové riešenie) návrhu revitalizácie objektu, pričom do druhej etapy postúpili len tí najlepší, minimálne traja, ktorých návrh porota označila za najinvenčnejší, najkomplexnejší a najfunkčnejší. Výsledky súťaže boli známe koncom novembra 2020 a verejnosť sa s nimi zoznámila na verejnej prezentácii v decembri 2020.
Výsledky súťaže návrhov
www.komarch.sk: Premena slovenského literárneho gymnázia Revúca
www.archinfo.sk: Premena slovenského literárneho gymnázia Revúca
Mgr. Jozef Balužinský, riaditeľ Litterra, n.o., mobil: +421 (910) 847 869