Mesto Revúca má roky významné miesto v slovenskej literárnej histórii aj vďaka existencii Prvého slovenského literárneho gymnázia. Ako už z názvu vyplýva, vzdelávací proces tejto inštitúcie kládol dôraz na literatúru a práve preto s ňou bolo mesto vždy spájané.
Postupom času však počet záujemcov o štúdium klesal. V roku 2018 preto došlo k jeho pričleneniu ku Gymnáziu Martina Kukučína v Revúcej a od tohto roku je historická budova gymnázia nevyužitá. Kraj, ktorý je vlastníkom sa preto rozhodol, že budove vdýchne nový život.
Nová kultúrno-vzdelávacia inštitúcia – expozičné libretto
Práve spätosť mesta a historickej budovy s literatúrou mala vplyv na rozhodovanie o tom, akú funkciu bude plniť budova gymnázia po jej revitalizácii. Tá by sa mala stať domovom novej kultúrno - vzdelávacej inštitúcie. Projekt má ambíciu vrátiť Revúcej atmosféru miesta stretávania sa literátov, filozofov a umeleckých komunít nielen zo Slovenska, ale aj z Európy, ako tomu bolo v minulosti.
Práve slovo a literatúra sa stali základným východiskom pre expozičné libretto novej kultúrno – vzdelávacej inštitúcie. To hovorí o zriadení pavilónu rozprávky, pavilónu komiksu, pavilónu experimentálnej práce so slovom v rôznych umeleckých žánroch – hudbe, či divadle a multimediálnej expozície „Cesty na mesiac“ inšpirovanej dielom Hviezdoveda, ktoré napísal revúcky rodák Gustáv Reuss.
Gustáv Reuss je považovaný za zakladateľa literárneho žánru slovenská fantastika (fantasy). Svoje dielo, v ktorom hlavný hrdina Krutoslav cestoval balónom na Mesiac napísal o 9 rokov skôr, ako fantazijné cesty do vesmíru popísal Jules Verne.
Cieľom projektu je tiež obnovenie literárnej súťaže o najlepšiu slovenskú poviedku v žánri vedeckej fantastiky, fantasy a hororu – Cena Gustáva Reussa. Stretnutia finalistov tejto súťaže sa viac ako 13 rokov, až do polovice deväťdesiatych rokov 20. storočia, konali práve v Revúcej.
K vypracovaniu expozičného libretta významne prispela aj prehliadka troch európskych múzeí, ktoré boli v poslednom období ocenené cenou „The European Museum of the Year Award. Ich expozície, prezentované témy a formy prezentácie, technologické spracovanie a inštalácie sa stali inšpiráciou pre zadanie expozície v Revúcej.
Architektonicko - dizajnérska súťaž návrhov
Banskobystrický samosprávny kraj spoločne so Slovenskou komorou architektov vyhlásil architektonicko - dizajnérsku súťaž, ktorej výsledkom bude návrh riešenia revitalizácie tohto historického objektu. Kraj plánuje do architektonicko – dizajnérskej súťaže a projektovej dokumentácie investovať približne 150-tisíc eur. Súťaž určí výslednú podobu novej kultúrno – vzdelávacej inštitúcie 21. storočia zriadenej v tomto objekte.
Ide o komplexnú súťaž, ktorá na Slovensku nemá obdobu a vyžaduje si účasť multiprofesných tímov. Má priniesť komplexný architektonicko – dizajnérsky názor na urbanistické riešenie areálu a architektonické riešenie objektu, na dizajnérske riešenie interiérov, výstavnícke návrhy expozícií, dizajn moderných multimédií využitých v expozíciách a vizuálne riešenie identity kultúrnej inštitúcie od grafických dizajnérov vrátane názvu kultúrno – vzdelávacej inštitúcie.
Uchádzači by v prvej etape mali predstaviť svoj ideový koncept (ideové riešenie) návrhu revitalizácie objektu, pričom do druhej etapy postúpia len tí najlepší, minimálne traja, ktorých návrh porota označila za najinvenčnejši, najkomplexnejší a najfunkčnejší. Výsledky súťaže by mali byť známe koncom novembra 2020 a verejnosť sa s nimi zoznámi na verejnej prezentácii v decembri 2020.
Novú kultúrno – vzdelávaciu inštitúciu plánuje župa sprístupniť verejnosti najneskôr pred letnou turistickou sezónou 2022, pričom do revitalizácie objektu a jej okolia, vrátane interiérového a expozičného vybavenia, plánuje investovať okolo 2 miliónov EUR.
Aktuality k projektu sú na tejto stránke.
Návrh priniesol komplexné, suverénne riešenie, s kvalitným urbanisticko - architektonickým názorom, s vysoko funkčným prevádzkovým konceptom a sviežim riešením vizuálnej identity projektu. Ako jedinému sa mu podarilo vytvoriť univerzálnu, priestorovo - prevádzkovú funkčnú schému, ktorá dokáže bez problému reagovať na rôzne požiadavky i v dlhodobom časovom horizonte.
Vysoká miera flexibility návrhu je zárukou, že nový priestor sa v maximálnej miere môže stať živým iniciačným prvkom regiónu v rámci širšieho celorepublikového kontextu, ale i významným miestom pre posilnenie kultúrno - spoločenského života na lokálnej úrovni v meste Revúca.... (hodnotenie poroty)
Predmetom súťaže návrhov je nájsť najvhodnejšie komplexné riešenie pre realizáciu premeny areálu a budovy bývalého Prvého slovenského literárneho gymnázia v meste Revúca na interaktívnu audiovizuálnu zážitkovú expozíciu. Koncept expozície má vychádzať z prameňov literárnovednej tradície mesta a regiónu. Riešenie zahŕňa návrh mikrourbanizmu areálu gymnázia, architektúry objektov, návrh interiérov, expozícií s využitím multimédií. Súčasťou koncepcie má byť vyslovenie názoru na kompozíciu areálu do uceleného riešenia, vrátane priestoru vstupnej záhrady.
Výsledky súťaže návrhov
Mgr. Jozef Balužinský, riaditeľ Litterra, n.o., mobil: +421 (910) 847 869