Hlavným zámerom projektu je podpora efektívneho riadenia kvality ovzdušia s cieľom zlepšiť kvalitu ovzdušia a znížiť vystavenie obyvateľstva škodlivým vplyvom látok znečisťujúcich ovzdušie.
Viac informácií: www.populair.sk
Aktuálny stav ovzdušia: https://dnesdycham.populair.sk/detail/zona-bb/1
Čitateľom a čitateľkám sa vďaka tejto brožúre podarí poodhaliť niekoľko skutočností, ako dreviny pomáhajú zlepšovať podmienky bytia človeka. Ako spoluvytvárajú krajinu, ktorá je našim domovom. Ako vplývajú na ekologickú stabilitu mestského a vidieckeho prostredia. Spoločne si môžeme klásť otázky a hľadať odpovede, ako ovplyvňujú kvalitu ovzdušia, znižujú dôsledky zmeny klímy a aké sú ďalšie pozitíva pre ľudí, stromov v krajine.
„Publikácia obsahuje inšpirácie pre všetkých, ktorým príroda a vzťah k nej nie je ľahostajný.“ Týmito slovami vyjadril svoje pocity páter Cyril z rádu Františkánov vo Fiľakove.
Dielo sa po úvodných informáciách o kvalite ovzdušia na Slovensku, delí do akýchsi kapitol, kde sa oboznámime s charakteristikou vybraných stromových formácií v sídle a v krajine.
Popularizačný text určený širokej verejnosti je koncipovaný beletristickým podaním.
„Veľmi dobre sa to číta. Je to prijemné a poučné. A poeticko-zábavné. Krása.“ Zhodnotila túto publikáciu Ing. Mária Bihúňová, PhD. z Ústavu krajinnej a záhradnej tvorby v Nitre.
Text je doplnený autorskými akvarelmi pedagóga a ilustrátora Ladislava Vojtuša. Zvolená technika odkazuje na akýsi denníkový záznam, rýchlu škicu bádateľa, prieskumníka, milovníka krajiny.
K takýmto autorským dielam a denníkovým záznamom, sprevádza čitateľku či čitateľa celá publikácia a následne ich nabáda, vybrať sa do svojho okolia, či na cielené výlety po Slovensku, kde by mohli objaviť podobné formácie drevín. Historický park, aleju, prales či remízku.
„Len tak sa zastaviť, oprieť sa o kmeň. Sadnúť si na trávu, zahľadieť sa do koruny stromu. Privrieť viečka, žmúriť do slnka, možno počúvať spev vtákov.
Pri každej kapitole sme Vám nechali čistý list a stranu na zápisky. Je to priestor pre voľnú tvorbu. Budeme radi, ak si na potulky krajinou za drevinami zoberiete so sebou pero, uhlík, ceruzky. Pierko, tuš. Alebo štetec a farby. Alebo fotoaparát.“ Zhrnul zámer autor Ladislav Bíro.
Príroda nám aj prostredníctvom stromov dáva obrovské množstvo benefitov. Vedeli to aj naši predkovia, alchymisti, chemici, bádatelia. Preto aj na konci knihy nájdete návod, ako si vyrobiť atrament. Či už na hodinách chémie, alebo v doma v kuchyni.
Poslednú dvojstranu tvorí slepá mapa Slovenska, kde sú odporúčané inšpirujúce lokality naprieč celou krajinou. Ich identifikácia si vyžaduje zapojiť mozgové závity a stiahnutie mobilnej aplikácie.
Jednou z reálnych aktivít ukážok využitia publikácie vo vzdelávacom procese, bude prostredníctvom spolupráce počas terénnych cvičení študentov Spojenej školy Samuela Mikovíniho v Banskej Štiavnici. „Možnosť prepojiť našich umelcov, krajinných ekológov, chemikov, slovenčinárov a geodetov, nás naozaj potešila a sme zvedaví, ako budú na takýto interdisciplinárny počin reagovať naši študenti.“ Reagoval na ponuku spolupráce riaditeľ SŠ S. Mikovíniho, Ing. Miroslav Jausch.
Boli by sme radi, ak by sa táto útla knižka stala sprievodcom žiakom, študentom, rodičom s deťmi, alebo len proste ľuďom, čo majú chuť kráčať, objavovať, kochať sa a následne si uvedomiť, aké bohatstvo v podobe rôznych formácií drevín okolo seba máme a ako ľahko ho vieme stratiť.
Publikácia bola vydaná vďaka podpore Banskobystrického kraja a projektu LIFE IP – Zlepšenie kvality ovzdušia na Slovensku.