Banskobystrický samosprávny kraj (BBSK) organizuje prostredníctvom odboru kultúry odovzdávanie ocenení Kvet kultúry a umenia 2023 ako poďakovanie výnimočným osobnostiam, ktoré nám prinášajú kultúru v rôznych podobách a vďaka ktorým naše kultúrne bohatstvo zachovávame aj pre budúce generácie. Dejiskom tejto významnej kultúrnej udalosti sa 11. mája 2023 stalo Divadlo Jozefa Gregora Tajovského vo Zvolene.
„Bolo mi cťou odovzdať ocenenie do rúk vzácnych ľudí, ktorí nám prinášajú kultúru a umenie v rôznych podobách, obohacujú nás o nové zážitky, emócie, poznanie a rozdávajú radosť. Oni sú kvetmi našej zeme, kultúry a umenia. Oni napĺňajú priestory a sály na to, aby zaplnili naše srdcia a robili nás kultúrnymi ľuďmi, to znamená lepšími ľuďmi. Alebo aby sami sadili nové kvety kultúry a umenia,“ uviedol predseda BBSK Ondrej Lunter.
Z rúk predsedu Banskobystrického samosprávneho kraja Ondreja Luntera, podpredsedu BBSK Romana Malatinca a riaditeľa odboru kultúry Petra Černeka prevzali ocenenie Kvet kultúry a umenia 2023 štyria jednotlivci a jeden kolektív.
V kategórii za výnimočné umelecké, tvorivé alebo interpretačné počiny v oblasti umenia i záujmovej umeleckej činnosti boli ocenení:
Promovaný pedagóg Igor Kovačovič - významný slovenský tanečník, choreograf, scenárista a režisér scénických programov, metodik, matičiar a kultúrno-osvetový pracovník. Od roku 1963 vytvoril viac ako 540 scénických programov s tradičnou ľudovou kultúrou na festivaloch, ale aj na pôde Matice slovenskej, bol tvorca námetov a scenárov televíznych i rozhlasových relácií, osnov tanečného odboru Konzervatória J. L. Belu v Banskej Bystrici, gramoalbumov s ľudovou hudobnou kultúrou, napísal množstvo článkov v publikáciách, odborných časopisoch, bol autorom vyše 150 choreografií v slovenských i zahraničných amatérskych i profesionálnych súboroch a spolupracoval s dedinskými skupinami na celom Slovensku.
Ondrej Kalamár - slovenský spisovateľ, poet, aforista, glosátor, ktorý reprezentoval slovenskú literatúru na viacerých medzinárodných poetických a literárnych festivaloch v Českej republike, Poľsku a Srbsku, kde získal cenu Radoje Domanoviča – Excelencia satiry 2020 za aforistickú tvorbu. Ondrej Kalamár začal publikovať časopisecky, knižne debutoval zbierkou pocitových básní Bezdotyková fáza času (1995). Napísal ďalšie zbierky básní Moje potichu (2011) a Vstup na vlastné bezpečie, (2016). Je autorom niekoľkých zbierok aforizmov, bonmotov a sentencií. Spoločne s Tomášom Magnusekom vytvoril scenár k celovečernému filmu inšpirovaného príbehom spisovateľa Jozefa Urbana.
Spevácky zbor Cantus Monte Regis z Novej Bane – 40-členný zmiešaný mužsko-ženský spevácky zbor, ktorý má vo svojom repertoári klasické, sakrálne a chrámové skladby, hymnické a národné piesne, ale aj úpravy baníckych a ľudových piesní. Pod dirigentskou taktovou Mgr. Janky Šumichrastovej úspešne reprezentuje región na podujatiach na Slovensku i v zahraničí. V speváckom zbore sa stretli milovníci spevu rôznych povolaní - učiteľky, riaditeľ detského domova, bývalý primátor, baníci, pedikérka, účtovníčka, opatrovateľky, horár, psychologička z Domova sociálnych služieb Hrabiny, riaditeľka základnej umeleckej školy a verný speváckemu zboru ostal aj bývalý dirigent zboru.
V kategórii za dlhodobé výsledky v oblasti umenia i záujmovej umeleckej činnosti:
Mgr. Katarína Konečná - ako jedna z mála zostala verná jednému pracovisku Pohronskému múzeu (38 rokov, z toho 23 vo o funkcii riaditeľky). Stála pri zakladaní moderného múzejníctva na Slovensku. Od základov tvorila elektronickú evidenciu zbierkových predmetov, evidenciu knižničných jednotiek a zaslúžila sa o vznik konzervátorskej dielne v múzeu. Bola aktívnou členkou archeologických výskumov realizovaných nielen na území stredného Pohronia. Je aktívnou členkou OZ Nová Baňa, kde sa podieľa na propagovaní histórie baníctva Novej Bane a aktívne participuje na záchranných prácach na dedičstve svetového významu – základoch strojovne Potterovho atmosférického stroja.
Profesor Mgr. Ľuboslav Majera – ako zahraničný Slovák sa hrdo hlási k svojim koreňom. Zrežíroval niekoľko inscenácii v Divadle J. G. Tajovského vo Zvolene a toto divadlo sa jemu a jeho rodine na isté obdobie stalo aj útočiskom pred vojnou v bývalej Juhoslávii. S breznianskymi ochotníkmi z Divadelného súboru Jána Chalupku naštudoval 8 inscenácií a mnohé z nich zanechali nezmazateľnú stopu. Ako hosťujúci režisér pracoval v rozhlase v Belehrade, Sarajeve, Bratislave, Berlíne. Paralelne režíroval aj divadelné predstavenia doma a na Slovensku v profesionálnych aj ochotníckych divadlách (vyše 160 réžií). Od 1. októbra 2004 do júna 2022 prednášal aj na Akadémii umení v Banskej Bystrici.
Text: Mária Šajgalíková, odbor kultúry
Foto: Milan Alberti, odbor kultúry
Video: Milan Alberti, odbor kultúry, Matúš Druga, Stredoslovenské osvetové stredisko